موسسین

سهامداران

معرفی شرکت

شرکت نوین سبک ساز سبلان با نام تجاری« آراکس » در سال 1386 فعالیت خود را با خرید و نصب تجهیزات و ماشین آلات تمام اتوماتیک آلمانی (شرکت ریکرز) آغاز نمود که قدم های مثبتی در زمینه تولید محصولات محصولات بتنی پیش ساخته با کیفیت در این راه  برداشته است. همانگونه که اساتید بتن مستحضرند میزان آب مصرفی در بتن تأثیر بسزایی در مقاومت و دوام بتن داشته و مصرف بیش از حد آب باعث کاهش چشمگیر مقاومت و دوام بتن می گردد.
این شرکت با استفاده از جدیدترین تکنولوژی تراکم بتن خشک، مصرف آب در بتن را کاهش داده و نسبت آب به سیمان مخلوط بتن را از 0.55 در بتن های معمولی به 0.3 کاهش داده است.با کاهش میزان آب مصرفی در بتن عملا تراکم آن غیر ممکن می گردد و عموماً به همین دلیل بتن سازها مجبور به استفاده از آب زیاد در تولید بتن می گردند.
ویبره بسیار قدرتمند و پرس جک های 25 تنی دستگاه بلوک ماشین امکان تراکم بتن با نسبت  آب به سیمان پایین را میسر ساخته و در نهایت منجر به تولید محصولات بتنی با کیفیت که دارای مقاومت و دوام بالایی می باشند می گردد. استفاده از دستگاه های تمام اتوماتیک که توسط سیستم های کامپیوتر مرکزی (PLC) کنترل می گردند خطاهای انسانی در تولیدمحصول را به حداقل رسانده و نتیجه امر باعث گردیده که محصولات شرکت آراکس از کیفیت بسیار مطلوبی بر خوردار گردد.
تجربیات استفاده از محصولات شرکت نشان داده که این محصولات در طول مدت 12 سال (از شروع فعالیت شرکت) توانسته اند در سرمایی زیر 30 درجه اردبیل از مقاومت و دوام مطلوبی برخوردار باشند.
یکی دیگر از مشخصه های بازر شرکت آراکس امکان تولید انبوه محصول با کیفیت یکسان می باشد. این شرکت با دارا بودن 2500 بُرد فلزی که امکان جایگیری تمامی آنها در یک خشک کن طبقاتی به مساحت حدود 600 مترمربع وجود دارد باعث گردیده که شرکت آراکس در زمره یکی از قویترین تولید کنندگان محصولات پیش ساخته بتنی از نظر کمیت در کشور باشد.تولید 2500 مترمربع کفپوش بتنی در یک روز کاری (دو شیفت 8 ساعته) امکان فراهم نمودن مصالح پروژه های پیاده رو سازی را برای یک خیابان بطول 500 متر با دوطرف پیاده رو، برای پیمانکاران اجرا میسر می سازد.
با در نظر گرفتن موارد فوق الذکر علاوه بر کیفی بودن محصولات تولیدی، این محصولات از نظر کمی نیز در سطح بالایی قرار داشته و از معدود شرکت هایی است که تولید انبوه محصول را با کیفیت مطلوب و یکنواخت در برنامه ی کاری خود قرار داده است.
 1. پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری بلوک بتنی سقفی
 2. پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری جدول پیش ساخته بتنی
 3. پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری کفپوش بتنی
 4. پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری بلوک سیمانی سبک
 5. پروانه تحقیق و توسعه (R&D)
 1. کسب لوح تقدیر واحد نمونه کیفی استان درسال 1390 
 2. کسب لوح تقدیر واحد نمونه کیفی استان در سال 1394
 3. کسب لوح تقدیر واحد نمونه کیفی استان در سال 1389         
 4. کسب لوح تقدیر واحد نمونه کیفی استان در سال 1388
 5. کسب لوح تقدیر سازمان عمرانی مناطق شهرداری تهران
 6. کسب لوح تقدیر سازمان محیط زیست استان اردبیل
 7. کسب لوح تقدیر کسب واحد نمونه کیفی از سوی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران
 8. کسب تندیس استاندارد ملی کشور
 9. کسب لوح تقدیر واحد نمونه کیفی استان در سال 1387

برنامه ریزی و کنترل تولید

برنامه ریزی و کنترل تولید


برنامه ریزی تولید:

   فرآیند تصمیم گیری در خصوص منابعی است که سازمان برای تولید آینده اش به آنها نیاز دارد و نیز تخصیص این منابع جهت تولید محصول مورد نظر در تعداد مورد نیاز و با کمترین هزینه .

 

×برنامه ریزی تولید جزئی از بخش مهندسی و تولید شرکت نوین سبک ساز سبلان میباشد که زیر نظر مدیریت محترم کارخانه فعالیت میکند ، مسئولیت بخش مهندسی و تولید ، درحالت کلی به این صورت است که واحد مهندسی با مسئولیت برنامه ریزی، نظارت، کنترل و هدایت تولید و ارایه خدمات فنی به عملیات تولید و اجرایی در جهت تحقق بهينه تعهدات و همچنین فراهم كردن خدمات به جهت پاسخگویی نيازهاي مربوط به مشتری و واحد تولید با مسئوليت تولید محصولات و اقلامی که شرکت متعهد به ساخت و تدارک آنها برای مشتریان گردیده است.

 

 

 × برای انجام هر کار نیاز به داشتن تخصص و آگاهی از تکنیکهای انجام و همچنین داشتن ابزارهای مخصوص آن کار است.

  برای اجرای برنامه ریزی و کنترل عملیات تولید ، مهمترین کار انجام شده بدلیل نبود نرم افزارمربوطه درشرکت، با توجه به آشنایی کامل این واحد  با طراحی سیستمهای مدیریتی ، برنامه نویسی پایگاه داده و آشنایی با زبان برنامه نویسی Visual Basic  طراحی و پیاده سازی نرم افزار مخصوص این کار انجام شده است .

    نرم افزار دارای قابلیتهای منحصر به فرد و توانایی گزارش دهی در  حدود 150 گزارش مختلف از شناسنامه محصولات واستخراج ظرفیتهای تولیدی گرفته تا برآورد مواد اولیه برای دوره های زمانی مختلف ،درصد تحقق اهداف و برنامه ها و انواع گزارشات هفتگی و ماهیانه میباشد.

  در ادامه نمونه هایی از عکسهای نرم افزار آورده شده است:

در حالت کلی کارهای زیر با کمک این نرم افزار انجام میگردد:

1-تعیین نقطه سفارش مواد اولیه مورد استفاده برای تولید و در صورت نیاز بازنگری در دوره های 6 ماهه

2-استخراج اطلاعات موجودی مواد اولیه از سیستم انبارداری و  تنظیم فرم کنترل موجودی انبار برای بررسی موجودی واقعی انبار وارائه به واحد انبار برای بررسی موجودی واقعی و اعلام نیاز مواد اولیه برای درخواست کالا . (کنترل موجودی هفتگی)

3-بررسي و تعیین ظرفیتهای اجرایی برای تولید هریک از محصولات و بررسي امكانات موجود شامل تجهیزات ، نيروي  انساني و فضاهاي عملیاتی و انجام امور مربوط به مطالعات كار و زمان سنجي.

4-دریافت آنالیز محصولات (طرح اختلاط) از واحد کنترل کیفی و بروز رسانی BOM محصولات.

5-دریافت درخواست جمع بندی شده مشتریان از واحد فروش ، تصمیم گیری برای تولیدات آینده (برنامه ریزی تولید) ، برآورد مواد اولیه موردنیاز برای دوره برنامه ریزی و انجام هماهنگی های لازم با مدیر نت در خصوص قالبهای مورد استفاده ،هماهنگی با مدیرتولید در رابطه با نیروی انسانی و شرایط تولید، هماهنگی با مدیر تدارکات در رابطه با زمان دریافت مواد اولیه در راه ، همچنین تنظیم برنامه نجاری بر اساس نوع پالت مورد نیاز برای اجرای برنامه اصلی و ارائه برنامه ها  به مدیر کارخانه برای تصویب و انجام توزیع و ابلاغ به واحدهای مرتبط بعد از تصویب مدیر کارخانه.

6-دریافت گزارشات عملکرد و توقفات از قسمتهای مختلف تولیدی(خط اصلی-نجاری- سنگ شکن)، ثبت و تجزیه و تحلیل اطلاعات و ارائه گزارشات جمع بندی شده به صورت ماهیانه و سالیانه به مدیر کارخانه .( ارائه گزارشات مورد استفاده امور مالی به واحد فوق نیز با تایید مدیر ارشد انجام میگردد.)

7-بررسی انحرافات از برنامه وگزارش هفتگی کنترل برنامه تولید  به مدیر کارخانه و  انجام کنترل مصرف واقعی مواد اولیه با برآورد.

 

در تولید محصولات دو نوع استراتژی وجود دارد، استراتژی کششی و فشاری

ابتدا تعریفی از این دو استراتژی داشته باشیم:

استراتژی کششی

چرخه تولید با رویکرد کششی، مبتنی بر تنوع و تعدد تقاضا بازار است.

این استراتژی تولید اگرچه مبتنی بر تعریف کلی همواره از سیستم ساخت بر اساس سفارش پیروی میکند . ولی در مواقعی با عدم پیروی از این تعریف مبتنی بر تدارک، تولید و توزیع، به جای پیش بینی تقاضا عمل میکند .

با توجه به این مدل، موجودی به صورت محدود نگهداری و مصرف می شود. در این سیستم، تقاضا واقعی است و شرکت به خواسته های مشتری پاسخ می دهد. این به شرکت در تولید میزان دقیق محصولات مورد نیاز مشتریان کمک می کند.

 

استراتژی فشاری

تنوع محصول هیچ جا ، نزدیک به چالش امروزی نبود و همیشه همه آن چیزهایی که تولید می شدند مبنـای پیش بینی آینده بودند .

درچرخه تولید با استراتژی فشاری، کالاها با کمک یک فرایند از نقطه منبع، به عنوان مثال سایت تولید تا خرده فروشی، یا سایت توزیع، تحت فشار برای عرضه کالا قرار می گیرند. سطح تولید مطابق با الگوهای سفارش قبلی توسط تولید کننده تنظیم می شود.

این سیستم مبتنی بر بررسی تقاضای مشتری است و تلاش می کند تا بسیاری از محصولات را تا حد ممکن به بازار عرضه کنند. در نتیجه، تولید وقت گیر می شود زیرا تولید کننده و خرده فروش تلاش می کنند تا به تغییرات در بازار پاسخ دهند.

 پیش بینی نقش مهمی در سیستم فشاری دارد.

 

تفاوت دو استراتژی کششی و فشاری

 1- در سیستم فشاری، پیاده سازی از پیش بینی سفارش مشتری شروع می شود، در حالی که در سیستم کششی، پیاده سازی به عنوان یک نتیجه از سفارش مشتری آغاز می شود .

2-  در سیستم فشاری، عدم قطعیت در تقاضا وجود دارد، در حالی که در سیستم کششی، تقاضا دقیق است.

3-  سیستم فشاری یک فرایند احتمالی است در حالیکه سیستم کششی یک فرآیند واکنش پذیر است.

 

استراتژی کششی + فشاری

استراتژی شرکت اگرچه در بیشتر مواقع کششی است ولی مواقعی نیز وجود دارند که نیاز است از استراتژی فشاری استفاده کرد.

شرکت نوین سبک ساز سبلان نیز مانند اغلب صنایع در یک زنجیره تولید از هر دو سیستم کشش و فشار برای دستیابی به نتیجه مطلوب بهره میبرد ، حد وسط بین مراحل سیستم های فشاری و کششی به عنوان مرز کشش شناخته می شود.

-استفاده از نرم افزارطراحی شده با کمک نرم افزار DS و QSB  برای پیش بینی تقاضا با متدهای مختلف نیز در مواقع نیاز به استفاده از استراتژی فشاری انجام میگردد.

-استفاده ازاطلاعات نرم افزارطراحی شده و نرم افزار QSB  برای برنامه ریزی خطی در مواقع وجود تقاضاهای زیاد برای ماکسیمم کردن سود با توجه به محدودیتها از دیگر اقدامات است . (مدل سازی وحل مسئله برنامه ریزی خطی)سایر اقدامات:

-نظارت و همكاري در مطالعات فرآيند به منظور تعيين بهترين فرآيند و روش اقدام ، توالي عمليات، جريان عملکرد (تنظیم نمودار  OPC)و روش هاي تحقق آن.

-پیگیری های مربوط به اندازه گيري زمان هاي مورد نیاز برای تدارک و بررسي اشكالات احتمالي در امر تدارک و ارائه پيشنهادات كارشناسي به منظور مشخص كردن روش هاي اعمال اصلاحات براي كنترل و مديريت عمليات، و گزارش موارد به مدیر کارخانه.

 

از دیگر اقدامات این واحد ، اقدامات در زمینه نگهداری و تعمیرات دستگاهها:

-همکاری با مهندس آهنگری در پیاده سازی سیستم کامپیوتری نگهداری و تعمیرات همکاران سیستم شرکت

-همکاری در تعریف دستگاهها و سرویسهای نگهداری و تعمیرات

-استخراج گزارشات نگهداری و تعمیرات دستگاهها و ارائه گزارش از وضعیت دستورکارها و نفرساعت صرف شده به مدیر کارخانه.تهیه و تدوین : مهندس محمد امین نادری، مسئول برنامه ریزی و تولید


Image

برنامه ریزی و کنترل تولید

 

مفهوم ایمنی:

ایمنی عبارت است میزان دوری از خطر. و خطر هرگونه شرایطی است که پتانسیل آسیب رساندن به کارکنان، تجهیزات و ساختمانها، از بین بردن مواد یا کاهش کارایی در اجرای یک وظیفه از پیش تعیین شده می باشد. ایمنی نسبی است یعنی هیچگاه بصورت 100 درصد حاصل نخواهد شد.

هریک از اقدامات، فرآیندها و عملیاتی که برای صنعتی شدن و توسعه صورت می گیرد رویارویی با شرایط یا عوامل خطرزا را اجتناب ناپذیر می کند. صنعتی شدن و تولید فزاینده، مخاطرات گوناگونی را برای نیروی کار به ارمغان آورده و موجب شده است نیروی کار در معرض عوامل زیان آور بسیاری قرار گیرد که جزو جدایی ناپذیر صنعت و تولید به شمار می آیند و همواره تندرستی نیروی کار را تهدید می کند.

هدف ایمنی و بهداشت حرفه ای ایجاد یک محیط شغلی ایمن و سالم است.  بهداشت حرفه ای یک حوزه چند رشته ای از مراقبت های بهداشتی است که به توانمندسازی افراد برای انجام شغل خود، به نحوی که کمترین آسیب را به سلامتی وی وارد می کند، می پردازد.

خط مشی ایمنی و سلامت کار شرکت نوین سبک ساز سبلان (آراکس)

شرکت نوین سبک ساز سبلان (آراکس) فعال در زمینه تولید محصولات بتنی و مبلمان شهری در راستای صیانت از نیروی انسانی بعنوان مهم ترین سرمایه های شرکت و توسعه ایمنی و بهداشت حرفه ای خط مشی خود را بشرح ذیل اعلام میدارد:

 • تبعیت از کلیه قوانین و مقررات مرتبط
 • تلاش برای به حداقل رساندن حوادث و صدمات جانی، مالی و زیست محیطی از طریق بهبود مستمر شرایط کار و افزایش سطح ایمنی و بهداشت حرفه ای در محیط کار
 • فراهم نمودن تسهیلات و تجهیزات ایمن وسالم و حفظ و نگهداری آنها در شرایط ایمن
 • شناسایی، کنترل و کاهش ریسک ها و عوامل زیان آور محیط کار
 • افزایش سطح آگاهی پرسنل در زمینه مسائل ایمنی، بهداشتی و زیست محیطی از طریق ارائه آموزش های مرتبط و مستمر

امید است با تلاش کلیه مدیران و پرسنل، شاهد بهبود و پیشرفت وضعیت بهداشت حرفه ای و ایمنی کار باشیم./

 

 

 

        شرکت نوین سبک ساز سبلان (آراکس)    

رئیس هیئت مدیره - مجید احدی 


    تهیه و تدوین : زهرا عظیمی - مسئول بهداشت و ایمنی                                                                                                                               
    

Image

مهندس غلامرضا سرحدی

مدیر عامل کارخانه

Image

مهندس مجید احدی

مدیر کارخانه

Image

رسول احدی

مدیر مالی

Image

حسین عباسزاده

مدیر فروش

Image

مهدی قبادی

مسئول انفورماتیک

Image

محسن آهنگری

مسئول فنی

Image

سیامک پردل

مسئول طراحی

Image

مهرداد راثی

مدیر اداری

Image

فیروز پورشهباز

مدیر نگهداری و تعمیرات

Image

مونا سرحدی

مدیر فروش دفتر تهران

Image

ابراهیم باقرپور

مسئول روابط عمومی

Image

رسول زمانی

مسئول انبار

Image

حمید احدی

مدیر تولید

Image

افشین عبدالحسین زاده

مدیر کنترل کیفی

کوروش احدی

مدیر فروش دفتر اردبیل

Image

صابر کاری

مسئول تدارکات

Image

محمد امین نادری

مسئول برنامه ریزی تولید