برگزاری دوره آموزشی مدیریت پسماند

روز چهارشنبه مورخه 94/10/16 دوره آموزشی مدیریت پسماند در سالن جلسات اداره کل شهرک های صنعتی استان اردبیل برگزار و آقای مهندس شیخ قاسمی به عنوان مدرس دوره مطالبی به شرح ذیل ارائه فرمودند:

پسماند به مواد جامد، مایع و یا گاز گفته میشود که بطور مستقیم و یا غیر مستقیم از فعالیت  انسان حاصل و از نظر تولید کننده زائد تلقی می گردد.

پسماندها معمولا به چند گروه تقسیم میگردند که عبارتند از :

پسماندهای عادی مثل زباله های خانگی و یا نخاله های ساختمانی

پسماندهای بیمارستانی شامل کلیه پسماندهای عفونی و زیان آور آزمایشگاهی

 پسماندهای ویژه که به دلیل بالا بودن حداقل یکی از خواص خطرناک از قبیل سمیت ، بیماری زائی و قابلیت انفجار یا اشتعال و خورندگی به مراقبت ویژه نیاز دارند

پسماندهای کشاورزی که ناشی از فعالیت های تولیدی در بخش کشاورزی میباشد از قبیل فضولات حیوانی ، لاشه حیوانات ، محصولات کشاورزی فاسد شده

پسماندهای صنعتی که به کلیه پسماندهای ناشی از فعالیت های صنعتی و معدنی و پسماندهای پالایشگاهی و پتروشیمی و امثال آن اطلاق میگردد .

ایشان همچنین در مورد برخی به اتفاقات ناگوار ناشی از پسماندها اشاره و لیستی از مواد زائد خطرناک ارائه نمودند .

همچنین اشاره ای به نحوه بسته بندی ، نقل و انتقال و دفن و یا از بین بردن مواد زائد خطرناک داشته و استاندارد های کشورهای توسعه یافته را در این خصوص توضیح دادند .

در پایان جلسه نیز کلیه حاضرین در دوره آموزشی در خصوص ضایعات یا همان پسماندهای ایجاد شده در واحد صنعتی خود و روش دفع آن توضیحاتی بیان نمودند .

طراحی و پشتیبانی : MOH3N.NET